2009. június 9., kedd

A Délmagyarban megjelent cikk

Huszonhat zsáknyi szemét a hivatali útvesztőben

Szeged - Valami értelmeset akartak csinálni a szegedi fiatalok. Kitalálták, hogy rendet csinálnak a Laposon: összeszedik a szemetet. Ezzel nem is volt gond, de elakadtak a hivatali útvesztőben: nincs aki elszállítsa a szemétdombot. Segítettünk kibogozni a szálakat.
Valami értelmeset akartak csinálni a szegedi fiatalok. Kitalálták, hogy rendet csinálnak a Laposon: összeszedik a szemetet. Ezzel nem is volt gond, de elakadtak a hivatali útvesztőben: nincs aki elszállítsa a szemétdombot. Segítettünk kibogozni a szálakat.

– Láttuk, hogy mások milyen nagy sikerrel szerveznek szemétszüretet. Mi is valami értelmeset akartunk csinálni. Interneten összehívtam a haverokat, hogy a Belvárosi híd újszegedi lábánál a Laposon szedjük össze a szemetet – mesélte 21 éves krúdys cukrásztanuló, Magony Tivadar, milyen szépen indult a kezdeményezése. – Múlt kedden este összejöttünk és hatan-nyolcan másfél óra alatt 26 műanyagzsákot pakoltunk meg – szó szerint – mindenféle szeméttel. Összeraktuk a híd alá egy kupacba, hogy elvigyék. És itt jött a gubanc. Kálváriát jártam, hogy eltűnjön a szemétdomb. Hiába. Nem történt semmi.

A hét végén is ott kéklettek a fiatalok zsákjai a híd alatt. Erre felhívták a Délmagyarországot. Tivadar és két barátja, Frittmann Kitti és Bilinecz Éva Regina, aki a Kossuth Zsuzsanna Szakközépiskolába jár, megmutatta, rengeteget dolgoztak. Bőségesen lenne még takarítanivaló és folytatnák is, de hogyan? Azt már látják: ahány hivatal és szervezet, annyiféle elutasító magyarázat.

Első a konténerrendelés, utána jön a parttakarítás. Fotó: Karnok Csaba
Első a konténerrendelés, utána jön a parttakarítás.
Fotó: Karnok Csaba

A Greenpeace szegedi csoportja a környezetvédelmi felügyelőséghez küldte őket a Felső Tisza-partra, ám az csak ellenőrző hatóság. Ezért lepasszolta őket a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft.-hez, amely a szemétszállítást végzi, ám nem mindenhonnan. Mivel a fiatalok a Tisza-partot takarították, továbbküldték őket az Atikövizighez, ahová a partnak ez a szakasza tartozik. Ott – Tivadar úgy emlékszik – hárított az ügyfélszolgálat, visszairányította őket a környezetgazdálkodáshoz. Akkor lett a fiataloknak elegük.

Bürokrácia minden mennyiségben

Mi is telefont ragadtunk. Elsőre sikerült kiderítenünk, hogy
az Atikövizig szakaszmérnöksége felügyeli a Lapos tisztaságát. Csakhogy a szemétszedők fordítva ülték meg a lovat – összegezhetjük, amit Priváczkiné Hajdu Zsuzsanna az Atikövizig ügyeletese elmondott. Aktív természetcsinosítóknak ajánlatos ugyanis előbb a szakaszmérnökségen jelezni, hogy mikor takarítják a partot és hogy szemetes konténert kérnek. A vízüggyel azt is egyeztetni kell, hova tud a szállítókocsi bejutni, hova kell gyűjteni a szemetet. A konténert a vízügy rendeli meg
a környezetgazdáktól, és ők hozzák-viszik, a vízügy költségén. Ezen a hivatali útvesztőn kell még átrágnia magát Tivadaréknak, ha addig nem megy el a kedvük az egésztől. Ők azt mondják, egyelőre nem szegte kedvüket a bürokrácia. Megint tanultak valamit.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése